КорзинаИзбранное
Контакты
ООО "ОЛТЕХ"
Контактное лицо:
Вячеслав
Телефоны:
E-mail:
Адрес:
04114, Украина, Киев, ул. Автозаводская, 76 на карте
График работы:
Пн-Пт 9:00 - 17:30;
Обед 13:00 - 14:00;
Сб, Вс выходные
+380 (44) 221-98-26показать+380 (44) 221-98-26+380 (96) 235-24-80+380 (50) 150-80-62
Виконання монтажних робіт труб теплогідроізольованих ППУ

Виконання монтажних робіт труб теплогідроізольованих ППУ

 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

   Теплогідроізольовані труби та елементи призначені для будівництва та ремонту теплових мереж підземної безканальної та канальної прокладки з параметрами теплоносія Ру≤2,5 МПа (25 кгс/см2) з температурою при постійній експлуатації 140 0С і піками температури до 150 0С протягом десяти діб (сумарно) за рік.

   Монтаж трубопроводів та їх елементів виконуються підприємствами та організаціями, що мають ліцензію на виконання такого виду робіт, а для монтажу трубопроводів, на які поширюються “Правила будови і безпечної експлуатації трубопроводів пари і гарячої води” додатково, отриманий у встановленому порядку дозвіл Держнаглядохоронпраці. Якість виконаних робіт забезпечується дотриманням монтажною організацією існуючих нормативних документів (ГОСТ 12.3.038, ГОСТ 24297, СНиП 2.04.07, СНиП 2.04.14, НПАОП 45.2-7.02-80, ДСТУ Б В.2.5-31:2007 і ін.) України при виконанні прокладки трубопроводів тепломереж та гарячого водопостачання.

  2. ТРАНСПОРТУВАННЯ, ВАНТАЖЕННЯ ТА СКЛАДУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ

   2.1. Транспортування

   Теплогідроізольовані труби і елементи трубопроводів транспортуються, автомобільним або залізничним транспортом з дотриманням нижче приведених вимог, вимог ГОСТ 12.3.009, НПАОП 45.2-7.02-80 правил перевезення вантажу, технічних вимог завантаження і кріплення вантажів на даному виді транспорту.

 • Теплогідроізольовані труби та елементи трубопроводів сортують і рівномірно розміщують у кузові автомобіля, або на залізничній платформі і надійно закріплюють, щоб запобігти самовільному їх переміщенню під час транспортування;
 • Весь комплект ізоляції стиків (компоненти ППУ, герметизуюча стрічка, термоусадкова стрічка, латка, корки-обезповітрювачі, комплект САС) пакуються в картонні коробки.
 • Пінополіуретанові компоненти перевозити в герметично закритих ємностях при температурі навколишнього середовища не нижче 10°С.
 • Муфти поліетиленові насувні і термоусадкові транспортуються будь яким видом транспорту при температурі не вище плюс 30°С та не нижче мінус 15°С у вертикальному положенні, згідно з правилами діючими на даному виді транспорту.Забороняється транспортування компонентів пінополіуретанової системи, термоусадкових гідроізоляційних матеріалів на відкритих кузовах автомобілів, не захищених від атмосферних впливів.

   2.2. Завантаження і розвантаження

   Завантаження і розвантаження теплогідроізольованих труб виконувати з дотриманням вимог ГОСТ 12.3.009, НПАОП 45.2-7.02-80 з використанням траверс і м`яких рушників шириною не менше 400 мм (Мал. 1), а також повинні проводитися відповідно до “Правил будови і безпечної експлуатації вантажо-підіймальних кранів”.

Виконання вантажно-розвантажувальних робіт

Мал. 1 Виконання вантажно-розвантажувальних робіт

   Якщо довжина теплогідроізольованих труб не перевищує 6 м, то дозволяється стропування за допомогою гаків, за умови, якщо вони зачіпляються за неізольовані кінці сталевих труб так, щоб не пошкодити захисної оболонки та теплоізоляційного шару матеріалу і зберегти для вантажозахоплюючого пристрою максимальний кут між стропами 90°. (Мал. 2).

Стропування за допомогою гаків

Мал. 2 Стропування за допомогою гаків

   Під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт не допускається застосування сталевих тросів, удавок, ланцюгів та інших вантажних пристроїв, які можуть пошкодити теплоізоляцію, а також зачіпляти гаками за зовнішню захисну оболонку (Мал. 3).

Неправильні способи стропування

Мал. 3 Неправильні способи стропування

   2.3. Складування і правила зберігання

   Теплогідроізольовані труби та елементи трубопроводів необхідно складати на рівній бетонній, піщаній або гравійній основі в місцях, захищених від попадання на них сонячних променів у відповідності з вимогами НПАОП 45.2-7.02-80, технологічних карт. Теплогідроізольовані труби та елементи трубопроводів рекомендується вкладати на дерев`яні підставки шириною не менше 150 мм і висотою 100 мм, які розставлені на відстані не більше 2 м одна від одної (Мал. 4).

Складування на дерев`яних підставках

Мал. 4 Складування на дерев`яних підставках

   У випадку складування на піщаній основі на всю довжину труби має бути сформований насип висотою 150 мм (Мал. 5).

Складування на піщаній основі

Мал. 5 Складування на піщаній основі

   Теплогідроізольовані труби складуються пірамідою (Мал. 6), або штабелем (Мал. 7) висотою до 2 м.

Складування теплогідроізольованих труб пірамідою

Мал. 6 Складування теплогідроізольованих труб пірамідою

Складування теплогідроізольованих труб штабелем

Мал. 7 Складування теплогідроізольованих труб штабелем

   Правила зберігання:

 • Температура у приміщенні, де зберігаються матеріали, комплектуючі та готова продукція, повинна бути вища за мінус 15 ºС.
 • Температура у приміщенні, де зберігаються пінополіуретанові компоненти, повинна бути в межах +15 ºС ÷ +25 °С.
 • Термін зберігання пінополіуретанових компонентів повинен становити 60 днів з моменту поставки.
 • Теплогідроізольовані труби та елементи трубопроводів, компоненти пінополіуретанової системи повинні бути захищені від попадання на них прямих сонячних променів.
 • В радіусі 25 м від зони складування теплогідроізольованих труб та елементів трубопроводів, компонентів пінополіуретанової системи не дозволяється палити, розводити вогонь, проводити електрозварювальні роботи.
 • При температурі нижче 0°С не допускається, щоб зовнішня поліетиленова оболонка на готових виробах зазнавала поштовхів, ударів та великих перегинів.
 • Поліетиленові насувні та термоусадкові муфти потрібно зберігати у вертикальному положенні не знімаючи упаковки. Температура зберігання не вище 30°С та не нижче мінус 15°С. МТУ можуть зберігатися протягом 90 днів без зміни розмірів.
 • Котушки в картонних бабінах з гермострічкою необхідно транспортувати і зберігати тільки в горизонтальному положенні не більше п’яти бабін по висоті.
 • Місця зберігання термоусадкових, гумових, бітум-каучукових матеріалівта готової продукції повинні бути захищені від проникнення стічних водта від дії інших атмосферних факторів (сонце, дощ, мороз).
 • Приміщення, де зберігаються матеріали, комплектуючі та готова продукція, повинні бути обладнанні примусовою вентиляцією.

  3. ЗЕМЛЯНІ РОБОТИ

  3.1. Загальні положення

   Земляні роботи при прокладанні теплових мереж з використанням попередньоізольованих труб здійснюються згідно діючих правил і нормативних документів з проведення земляних робіт (СНиП 2.04.07, СНиП 2.04.14, НПАОП 45.2-7.02-80) і вимог даної рекомендації.

   3.2. Розміри траншей

   Мінімальні розміри траншеї для прокладки попередньоізольованих

трубопроводів залежать від:

- зовнішнього діаметру захисних труб;

- кількості труб в одній траншеї;

- глибини прокладання трубопроводу;

- розмірів компенсаційної зони;

- грунтово-водних умов в місці прокладки трубопроводу.

   При розрахунку розмірів траншеї для мережі з кількістю труб більше двох за основу беруть розрахунок розмірів траншеї для двотрубної мережі, вносячи поправку на кількість труб.

   Трубопровід з попередньоізольованих труб необхідно укладати в траншею на піщану подушку товщиною не менше 0,1 м. При проведенні дренажу траншеї дренажні труби необхідно прокладати на глибині не менше 0,1 м від нижнього краю захисної труби трубопроводу. На Мал. 8-11 показані приклади розрахунку поперечного перерізу траншеї для двотрубної мережі без врахування локальних умов в місці прокладки. У місцях з'єднання попередньоізольованих труб і елементів трубопроводів необхідно передбачити розширення і поглиблення траншеї для виконання зварювальних і теплогідроізоляційних робіт з'єднань трубопроводів.

Мінімальні розміри траншеї для прокладання двотрубної мережі трубопроводів із зовнішнім діаметром захисних труб менше 200 мм

Мал. 8 Мінімальні розміри траншеї для прокладання двотрубної мережі трубопроводів із зовнішнім діаметром захисних труб менше 200 мм (D – діаметр захисної труби, Н – глибина прокладки)

Мінімальні розміри траншеї при прокладці двотрубної мережі трубопроводів із зовнішнім діаметром захисних труб понад 200 мм

Мал. 9 Мінімальні розміри траншеї при прокладці двотрубної мережі трубопроводів із зовнішнім діаметром захисних труб понад 200 мм (D – діаметр захисної труби, Н – глибина прокладки)

Мінімальні розміри траншеї для прокладки двотрубної мережі трубопроводів з використанням компенсаційних подушок і виконанням дренажу

Мал. 10 Мінімальні розміри траншеї для прокладки двотрубної мережі трубопроводів з використанням компенсаційних подушок і виконанням дренажу (D – діаметр захисної труби, Н – глибина прокладки, s – товщина компенсаційної подушки)

Розміри траншеї в місцях відгалуження від мережі

Мал. 11 Розміри траншеї в місцях відгалуження від мережі (D – діаметр захисної труби, Н – глибина прокладки, h- висота відгалуження)

   3.3. Засипання трубопроводів

   Засипання попередньоізольованих трубопроводів потрібно проводити після виконання всіх монтажних робіт, очистки від виробничих відходів і сміття. Засипання траншеї є одним з відповідальних етапів при виконанні земляних робіт і впливає на правильну роботу теплової мережі. Властивості матеріалу (зернистість, вологість, наявність включень, щільність шару) впливають на величину навантажень, які виникають під час експлуатації в провідній трубі.

   Роботи, пов'язані із засипанням трубопроводу, поділяються на три етапи:

 1. Вирівнювання піщаної подушки товщиною не менше 0,1 м під трубопроводом з одночасним усуненням монтажних дерев'яних підставок;
 2. Насипання першого піщаного шару на висоту 0,10 м від верхнього краю захисної оболонки трубопроводу;
 3. Насипання наступних шарів до запроектованої висоти. Ці шари засипаються ґрунтом, вибраним з траншеї. Перед засипкою ґрунт обов'язково очищається від каменів і сміття. Щільність насипного ґрунту повинна бути така ж, як біля траншеї.

   3.4. Якість піску для засипання трубопроводів

   Для вирівнювання піщаної подушки і засипання першого засипного шару використовувати пісок дрібної і середньої фракції, без глини і каміння. На Мал. 12 схематично показано поперечний переріз двотрубної мережі у місці встановлення компенсаційних подушок

Поперечний переріз двотрубної мережі у місці встановлення компенсаційних подушок

Мал. 12 Поперечний переріз двотрубної мережі у місці встановлення компенсаційних подушок

   Сумарна товщина засипаних шарів повинна становити не менше ніж 0,4 м від верхнього краю захисної оболонки трубопроводу, прокладеного найвище. Уразі прокладки трубопроводу під дорогами, величину висоти засипання необхідно міряти від дна твердого шару дороги до самої високої точки верхнього краю захисної оболонки трубопроводу.

При прокладанні теплової мережі на глибині, меншій ніж 0,4 м, необхідно використати розвантажувальні конструкції. У такому випадку товщина шару піску між верхнім краєм захисної оболонки і нижньою поверхнею розвантажувальної плити повинна становити не менше ніж 0,15 м (Мал. 13).

Захист засипаної двотрубної мережі трубопроводу розвантажуючою плитою

Мал. 13 Захист засипаної двотрубної мережі трубопроводу розвантажуючою плитою

   3.5. Сигнальна стрічка

   При виконанні третього етапу засипання траншеї, досягнувши товщини засипного шару не більше ніж 0,15 м, над трубопроводом на всю довжину розкладається сигнальна стрічка (Мал. 12).

  4. МОНТАЖ ТРУБОПРОВОДІВ ТЕПЛОВИХ МЕРЕЖ

   4.1. Загальні положення

   Монтаж попередньоізольованих труб і елементів трубопроводів повинен проводитись згідно вимог (ГОСТ 24297, ДБН А 3.1-5, ДБН А 3.1-3, НПАОП 0.00-1.11, НПАОП 0.00-1.16, СНиП 3.05.03) та рекомендацій і інструкцій, розроблених підприємством-виготовлювачем даної продукції. Всі роботи проводити з дотриманням вимог безпеки при виконанні монтажних робіт, даних рекомендацій та вимог проектної та нормативної документації (ГОСТ 12.3.038, ГОСТ 16037, СНиП 2.04.07, СНиП 2.04.14, НПАОП 45.2-7.02-80, ДСТУ Б В.2.5-31:2007).

   4.2. Підготовчі роботи

   Перед виконанням монтажних робіт попередньоізольованих труб і елементів трубопроводів, монтажна організація повинна:

- провести вхідний контроль основних матеріалів, напівфабрикатів, зварювальних матеріалів згідно ГОСТ 24297;

- ознайомитись з проектом теплової мережі, монтажною схемою, технологічними картами;

- ознайомитися з технологією проведення зварювальних робіт;

- ознайомитись з технічними рішеннями і міроприємствами по безпечному проведенню робіт на об’єкті.

   Погодити виконання земляних робіт з відповідними організаціями у місцях прокладки теплових мереж підготувати і забезпечити:

- майданчики для складування попередньоізольованих труб і елементів

трубопроводів;

- майданчики для зварювання прямих ділянок трубопроводу;

- допоміжні будівельні матеріали, необхідні для виконання монтажних робіт

на кожній дільниці;

- доставку будівельних матеріалів згідно з графіком виконання робіт;

- доставку комплектуючих і матеріалів для виконання ізоляції зварних з'єднань, монтажу системи аварійної сигналізації.

   4.3. Вкладання трубопроводів

   Після виконання земляних робіт та підготовки траншеї приступають до монтажу і вкладання труб в траншею. Прямі ділянки трубопроводу після монтажу на майданчику вкладаються в підготовлену траншею за допомогою вантажопідіймальних механізмів. На будівельному майданчику труби і елементи трубопроводів можна переміщувати за допомогою вантажопідіймальних механізмів, вручну, або обережно перекочувати.

   !!! Перед зварюванням попередньоізольованих труб і елементів трубопроводів необхідно одягнути на труби поліетиленові муфти, на кінці труб – кінцеві нероз'ємні ковпаки, попередньосформовані рукави кінцеві, гумові кільця та інші деталі, передбачені проектом, і монтування яких буде неможливим після зварювання сталевих труб і елементів трубопроводів!!!

   При монтажі труб і елементів трубопроводів на майданчику або в траншеї під трубу необхідно встановлювати дерев'яні бруски або мішки з піском (Мал. 14) відповідно до вимог розділу “Транспортування і складування”.

   Трубопроводи діаметром до 89 мм (за сталевою трубою) допускається монтувати на майданчику біля траншеї і великими відрізками опускати на підготовлену піщану подушку в траншеї.

 Встановлення трубопроводів на дерев'яні бруски або мішки з піском висотою 0,1 м

Мал. 14 Встановлення трубопроводів на дерев'яні бруски або мішки з піском висотою 0,1 м

   Теплогідроізольовані труби з сигнальними дротами під час монтажу вкладати в траншеї так, щоб дроти знаходились в положенні “за десять друга” (Мал. 15).

Прокладання трубопроводів з сигнальними дротами

Мал. 15 Прокладання трубопроводів з сигнальними дротами

   У випадку, якщо при монтажі необхідно розрізати попередньоізольовані труби, їх можна розрізати на відрізки будь-якої довжини, але не менше 1,0 м (Мал. 16).

Мінімально допустимі розміри вмонтованих елементів

Мал. 16 Мінімально допустимі розміри вмонтованих елементів

   Розрізання попередньоізольованих труб виконувати наступним чином:

- точно заміряти необхідну довжину відрізка і позначити лінію розрізу сталевої труби на захисній поліетиленовій оболонці;

- відміряти на захисній оболонці в обидві сторони від лінії розрізу сталевої труби довжину (L) неізольованих кінців для даного типорозміру (Мал. 17).

Підготовка до розрізання попередньоізольованої труби

Мал. 17 Підготовка до розрізання попередньоізольованої труби

по лінії розрізу необхідно пилкою прорізати захисну трубу.

− розрізання провести обережно, щоб не пошкодити сигнальних дротів;

− зробити поздовжній розріз на ділянці, яка вирізається для зняття частини захисної труби;

− зняти частину захисної труби і обережно, не пошкодивши сигнальних дротів, зняти пінополіуретанову ізоляцію;

− посередині ділянки розрізати сигнальні дроти;

− розрізати сталеву трубу (Мал. 18) і підготувати торці до зварювання.

 Розрізання попередньоізольованої труби

Мал. 18 Розрізання попередньоізольованої труби

   4.4. Зварні з'єднання попередньоізольованих труб і елементів трубопроводів

   До виконання робіт зі зварюванням та прихвачуванням трубопроводів допускаються зварники, які пройшли атестацію згідно з вимогами НПАОП 0.00-1.16 і мають посвідчення на право виконання даних зварювальних робіт. Для виконання зварювання повинні застосовуватись справні установки, апаратура і пристрої, які забезпечують дотримання вимог нормативної документації і технологічного процесу.

   Зварювальні матеріали, що застосовуються для зварювання трубопроводів повинні відповідати вимогам стандартів і технічних умов, що повинно підтверджуватись сертифікатом заводу-виготовлювача. При виконанні зварювальних робіт газовим зварюванням або пайкою, необхідно захистити на торцях пінополіуретанову ізоляцію і сигнальні дроти від дії високої температури, використовуючи спеціальні захисні щитки. Зварювання сталевої труби повинен виконувати висококваліфікований зварник спеціальним обладнанням з дотриманням вимог безпеки. При зварюванні необхідно враховувати марку сталі труби, товщину стінок сталевих труб, які зварюються. Зварювання і контроль зварювального шва проводиться згідно вимог нормативної документації.

  Замовити труби та фасонні частини до них теплоізольовані пінополіуретаном Ви можете на ТОВ "ОЛТЕХ"

Включен режим редактирования. Выйти из режима редактирования
наверх